Sustav za osiguranje kvalitete

Osiguranje kvalitete je, uz ECTS, temeljni element reforme visokog obrazovanja u stvaranju europskoga prostora visokog obrazovanja. Opći cilj visokog obrazovanja je stvaranje, poticanje i osiguravanje kvalitetnog obrazovnog procesa za studenta. Kako bi se svim interesnim skupinama mogla jamčiti kvaliteta sadržaja i izvođenja studijskih programa, kao i kvaliteta u najširem smislu te riječi, Fakultet prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti kao sastavnica Sveučilišta u Mostaru je u procesu razvoja institucijskog mehanizma internog osiguranja i unaprjeđenja kvalitete, pri čemu se rukovodi standardima i smjernicama za osiguranje kvalitete u europskom prostoru visokog obrazovanja. Primjena osiguranja kvalitete u sferi visokog obrazovanja posebno je naglašena važnom socijalno-ekonomskom ulogom koju obrazovanje igra u razvoju lokalnog, nacionalnog i globalnog društva.

Prva formalna tijela sustava kvalitete na Fakultetu prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti osnovana su 2013. godine te su u nekoliko navrata mijenjala svoje nazive, strukturu i članove. Za potrebe ujednačavanja sustava kvalitete na razini Sveučilišta, prema Pravilniku o ustroju i djelovanju sustava za osiguranje kvalitete na Sveučilištu u Mostaru (Pravilnik o ustroju i djelovanju sustava za osiguranje kvalitete na SUM_1606808591_20.pdf), Priručniku za osiguranje kvalitete na Sveučilištu u Mostaru (prirucnik_za_osiguranje_kvalitete.pdf) te Vodiču kroz osiguranje kvalitete (vodic_osiguranje_kvalitete.pdf) na Fakultetu je izabran koordinator/ica te je osnovano Povjerenstvo za unaprjeđenje i osiguranje kvalitete.

Novim članovima Povjerenstva imenovani su: predsjednica Povjerenstva, dr. sc. Lidija Vladić-Mandarić, izv. prof. – koordinatorica za kvalitetu i prodekanica za poslovanje, ljudske potencijale i upravljanje kvalitetom; član dr. sc. Miran Pehar, izv. prof. – prodekan za nastavu; članovi svi pročelnici studija – predstavnici nastavnika; član predsjednik/ca Studentskog zbora FPMOZ – predstavnik/ca studenata; Sanda Šego, mag. iur. – članica administrativnog osoblja.

Povjerenstvo organizira, koordinira i provodi postupke vrednovanja i razvija unutarnje mehanizme osiguravanja i unaprjeđenje kvalitete na razini Fakulteta, posebice obzirom na samovrjednovanje, razvijanje indikatora kvalitete, sudjelovanje studenata u praćenju kvalitete provedbe studija, istraživanje uspješnosti studiranja i kompetencije nastavnog osoblja, usavršavanje sveučilišnih nastavnika i administrativnog i tehničkog osoblja, kvaliteta općih i specifičnih kompetencija ostvarenih studijskim programom, definiranje i uvođenje tipa standardizacije u administrativnom dijelu Fakulteta.

Povjerenstvo redovito organizira različite radionice i tematske sastanke s interesnim strankama. U suradnji s Odborom za kvalitetu Sveučilišta i Uredom za unaprjeđenje i osiguranje kvalitete Sveučilišta te ostalim tijelima Fakulteta planira strategiju unaprjeđenja kvalitete Fakulteta kao sastavnice Sveučilišta. Predsjednica Povjerenstva ima obvezu podnositi izvješće o djelovanju Znanstveno-nastavnom vijeću FPMOZ-a i Odboru za unaprjeđenje i osiguranje kvalitete na razini Sveučilišta. Izvješće se podnosi najmanje jednom godišnje, a prema potrebi i u drugim utvrđenim rokovima. Između ostalih rezultata rada Povjerenstva svakako treba istaknuti tiskanje Priručnika za stjecanje nastavničkih kompetencija tijekom redovitoga studija, u suautorstvu: prof. dr. sc. Luciana Boban, doc. dr. sc. Andrea Miljko i prof. dr. sc. Lidija Vladić-Mandarić.

Pored toga Povjerenstvo analizira te predlaže izmjene i dopune različitih pravilnika, koordinira procesima i aktivnostima između rada stručnih službi međusobno i stručnih službi prema studijima (ažuriranje nastavnih planova svih studija, realizacija u ISS-u, rješavanje pojedinih specifičnih problemskih pitanja, organizacija nastave, ažuriranje potrebnih dokumenata Fakulteta i sl.).

Tijelo sustava osiguranja kvalitete radi sinkronizirano s već postojećim organizacijskim tijelima Fakulteta, na način da se zaključci Povjerenstva predlažu Znanstveno-nastavnom vijeću na usvajanje, ili izravno ili neizravno preko Vijeća studija. Time Fakultet na način koji je transparentan i na razini Fakulteta i prema vanjskim interesnim strankama provodi sve aktivnosti kojima ostvaruje svoje strateške ciljeve te osnovne postavke vlastite misije i vizije.

Misija i vizija

Misija Fakulteta prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti Sveučilišta u Mostaru temelji se na pružanju visokokvalitetnog obrazovanja i znanstvenoistraživačkog rada u području prirodnih, matematičkih i odgojno-obrazovnih znanosti. Fakultet nastoji razvijati kompetentne, odgovorne i etične stručnjake koji će svojim znanjem i vještinama doprinositi razvoju društva, znanosti i gospodarstva. U okviru svoje misije, Fakultet promiče akademsku izvrsnost, interdisciplinarnost, kritičko mišljenje, cjeloživotno učenje i uključivost, njegujući pri tome kulturnu baštinu i europske vrijednosti.

Vizija Fakulteta prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti Sveučilišta u Mostaru je postati prepoznatljivo znanstveno-obrazovno i umjetničko središte u regiji i šire, koje svojim inovativnim pristupima i međunarodnom suradnjom aktivno sudjeluje u stvaranju suvremenog i održivog društva znanja. Fakultet teži stalnom unaprjeđenju kvalitete nastave i znanstvenog i umjetničkog rada, razvoju novih studijskih programa u skladu s potrebama tržišta rada te jačanju suradnje s lokalnom zajednicom, gospodarstvom i obrazovnim institucijama. Vizija uključuje i poticanje mladih istraživača i umjetnika, jačanje mobilnosti studenata i nastavnika te razvoj digitalne i istraživačke infrastrukture.